Jak odzyskać podatek z Niemiec

Jak odzyskać podatek z Niemiec

Jako freelancer lub osoba pracująca na własny rachunek możesz mieć prawo do zwrotu podatku z Niemiec. Na szczęście łatwo jest się o niego ubiegać.

Istnieje wiele elektronicznych usług podatkowych, które pomogą Ci szybko wypełnić Twoje zeznanie podatkowe, zapewniając Ci zwrot każdego grosza, który należy Ci się zgodnie z niemieckim prawem. Usługi te współpracują z oficjalnym oprogramowaniem do składania deklaracji podatkowych Elster, co oznacza, że możesz złożyć zeznanie online, oszczędzając czas i kłopot.

Ekspatrianci

Ekspatrianci w Niemczech płacą szereg podatków. Obejmują one podatek dochodowy, podatek od wartości dodanej (VAT) oraz podatek celny i eksportowy. Ponadto mogą Państwo być zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Niemiecki system podatkowy jest jednym z najbardziej złożonych w Europie, z setkami regionalnych urzędów podatkowych (Finanzamter) zarządzających lokalnymi podatkami. Należy pamiętać, że rząd federalny (Bundesregierung) ustala podatki krajowe, podczas gdy kraje związkowe i gminy ustalają podatki lokalne.

Osoby przebywające w Niemczech mogą odzyskać część podatku dochodowego w kraju ojczystym poprzez ubieganie się o ulgę podatkową od podatku niemieckiego. W tym celu muszą złożyć formularz 1116 wraz z zeznaniem podatkowym w USA.

Jeśli mieszkasz w Niemczech jako emigrant, musisz co roku złożyć zeznanie podatkowe w niemieckim urzędzie. Jest to wymóg dla wszystkich obywateli niemieckich, jak również dla wszystkich obcokrajowców, którzy uzyskują dochody w tym kraju.

Dobrze jest zadbać o prawidłowe rozliczenie podatkowe, aby uniknąć kar lub zbyt wysokiego rachunku podatkowego. Najlepszym sposobem na to jest złożenie deklaracji podatkowej w Niemczech i USA u profesjonalisty. TurboTax Live Full Service lub Live Assisted Basic są świetnymi opcjami w tym zakresie.

Rząd niemiecki posiada szereg specjalnych ulg dla ekspatriantów. Możesz ubiegać się o wiele wydatków, takich jak opieka medyczna, koszty podróży i koszty mieszkaniowe. Ponadto można ubiegać się o kwotę, którą wydało się na utrzymanie rodziców mieszkających za granicą.

Jako emigrant w Niemczech możesz również uzyskać zwrot podatku od towarów i usług (VAT) od zakupionych towarów i usług. Aby otrzymać zwrot podatku, należy jednak złożyć wniosek.

Jeśli musisz zapłacić wyższą stawkę podatku niż się spodziewałeś, możesz ją zakwestionować, składając protest w urzędzie (Einspruch). Sprawę należy złożyć w ciągu miesiąca od otrzymania noty o wymiarze podatku.

Innym sposobem odzyskania części niemieckiego podatku jest odzyskanie dodatku solidarnościowego (Solidaritatszuschlag). Jest to dodatkowa opłata doliczana do podatku dochodowego, podatku od zysków kapitałowych i podatku od osób prawnych, która obowiązuje tylko osoby zarabiające powyżej określonego progu wynagrodzenia.

Przedsiębiorstwa zagraniczne

Przedsiębiorstwo zagraniczne, które prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, może odzyskać niemiecki podatek VAT od zakupów z kraju trzeciego (lub państwa członkowskiego UE) w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to możliwe na mocy tzw. “8. dyrektywy UE”, która reguluje systemy VAT w UE.

Jednak zagraniczna firma może ubiegać się o ten zwrot tylko wtedy, gdy spełnione są pewne warunki. Te warunki wstępne obejmują, że przedsiębiorstwo musi mieć siedzibę w kraju, z którym UE ma umowę o wzajemności w zakresie zwrotu niemieckiego podatku VAT, a działalność gospodarcza nie powinna wiązać się ze sprzedażą podlegającą opodatkowaniu lub wewnątrzwspólnotowym nabyciem w Niemczech.

Kolejnym wymogiem, który musi spełnić zagraniczna firma, aby móc odzyskać podatek, jest brak stałego zakładu w Niemczech lub innym państwie członkowskim UE, z którego dokonywane są dostawy towarów i usług podlegające niemieckiemu podatkowi od wartości dodanej. Z tego powodu wiele firm zagranicznych nie wykonuje w Niemczech żadnych czynności podlegających opodatkowaniu.

Niemniej jednak, zagraniczna spółka prowadząca działalność gospodarczą w Niemczech może podlegać tzw. zwolnieniu z tytułu udziału, które może uchronić KSZ przed opodatkowaniem dywidend, które wypłaca z własnych środków. Dywidendy nie są opodatkowane, jeżeli wypłata następuje w określonym terminie i jest ona wypłacana niemieckiemu akcjonariuszowi, który zainwestował w spółkę.

Spółka pośrednicząca spoza UE może również skorzystać z obniżenia lub zwolnienia z niemieckiego podatku u źródła od dywidend i innych dochodów z niemieckiego źródła. Jest to możliwe na mocy niemieckiego prawa krajowego, dyrektyw UE lub obowiązującej umowy o podatku dochodowym.

Na przykład, amerykańsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawiera postanowienie o ograniczeniu korzyści, które zabrania stosowania niemieckiej antytraktatowej/dyrektywowej zasady zakupów w odniesieniu do podatków u źródła od dywidend wypłacanych przez CFC, która jest własnością amerykańskiego udziałowca korporacyjnego. CFC, której właścicielem jest amerykańska korporacja, może zakwestionować zastosowanie tej zasady, a w razie powodzenia może być uprawniona do uzyskania zwrotu wszelkich podatków u źródła, które poniosła w Niemczech, na podstawie tego, że takie podatki są nieobowiązkowe.

Spółki spoza UE

Niemiecki podatek od wartości dodanej (VAT) jest pobierany od większości dostaw towarów i usług dokonywanych w Niemczech, według ogólnej stawki 19% i obniżonej do 7% dla niektórych towarów. Ponadto, podatek od przeniesienia własności nieruchomości (RETT) jest pobierany od niektórych transakcji dotyczących nieruchomości położonych w Niemczech.

Firmy spoza UE mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT za przesyłki towarów spoza UE do Niemiec, składając wniosek do niemieckiego Urzędu Skarbowego. Proces ten wymaga połączenia internetowego, danych do logowania oraz szeregu dokumentów. Ponadto wniosek należy złożyć przed 1 października roku następującego po roku, za który chce się odzyskać podatek.

Niemiecki system VAT oparty jest na zasadzie proporcjonalności, gdzie nakłady opodatkowane są w takim samym procencie od nakładów. Zasada ta jest szczególnie ważna w przypadku importu z krajów spoza UE, ponieważ musi on zostać odprawiony w Niemczech, zanim będziesz mógł odzyskać VAT od importu.

Aby odzyskać ten podatek, należy przedstawić dokument importowy oraz odpowiedni numer EORI dla firmy importującej. Z dokumentu tego musi jasno wynikać, że osoba kierująca firmą importującą jest osobą prawną mającą siedzibę w Niemczech.

Istnieją jednak pewne okoliczności, w których dostarczenie wymaganego dokumentu importowego przez firmę spoza UE może być niemożliwe. Do takich okoliczności należy fakt, że niektóre niemieckie firmy spedycyjne odmawiają odprawy przesyłek w imieniu firm spoza UE, ponieważ wymagają one ważnego dokumentu celnego w imieniu firmy importującej.

Innym powodem, dla którego firma spoza UE może nie mieć możliwości odzyskania niemieckiego podatku VAT od importu, jest sytuacja, w której towary są sprzedawane natychmiast po ich przybyciu do Niemiec. W zależności od przypadku może to być problem zarówno dla dostawcy, jak i nabywcy towaru.

Gdy firma spoza UE wysyła towary z kraju, który nie jest państwem członkowskim UE, przesyłka może zostać dostarczona z opłaconym cłem (DDP), jeśli nadawca zorganizuje obsługę przesyłki przez agencję celną, taką jak FedEx, DHL lub UPS. Firma zagraniczna płaci wtedy z góry cło i podatki firmie importującej, która następnie dostarcza przesyłkę do miejsca przeznaczenia w Niemczech.

VAT

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką może zrobić właściciel firmy, jest upewnienie się, że pobiera i otrzymuje z powrotem wystarczającą ilość podatków. Istnieje wiele różnych rodzajów podatków, które mogą mieć wpływ na biznes, a zrozumienie ich wszystkich może być kluczowe dla prowadzenia udanej działalności.

Jednym z popularnych rodzajów podatku jest podatek od wartości dodanej, czyli VAT. Jest to podatek, który ma zastosowanie do większości działań komercyjnych i może być stosowany zarówno do towarów, jak i usług.

Sposób działania podatku VAT polega na tym, że jest on naliczany jako procent od ostatecznej ceny sprzedaży. Oznacza to, że obciążenie podatkowe jest widoczne na każdym etapie łańcucha produkcyjnego i można je odzyskać.

Aby to zilustrować, rozważmy laptopa: Fabryka kupuje surowce od dostawcy za PS101, następnie składa laptopa za PS202 (z czego PS1 to VAT). Detalista komputerowy sprzedaje laptopa za PS303 – zatrzymując PS3 podatku VAT, aby zwrócić producentowi komputera i wysyłając PS1 do rządu.

Każda z firm w tym łańcuchu jest zarejestrowana jako podatnik VAT, więc może odzyskać pełną kwotę VAT, którą płaci za swoje zakupy i dodać ją do ostatecznej ceny sprzedaży. Ten proces nazywany jest “VAT-em netto”.

W Niemczech można również odliczyć od podatku koszt swojego drugiego domu w kraju. Może to obejmować koszty wynajmu lub amortyzacji i odsetek, które płacisz za nieruchomość.

Innym sposobem na odzyskanie podatku jest ubieganie się o zwrot kosztów podróży. Niezależnie od tego, czy chodzi o zapłacony bilet na pociąg lub taksówkę, czy też o wynajęcie autobusu lub samochodu, niemiecki urząd skarbowy posiada wszystkie informacje na temat tego, gdzie należy się udać, aby ubiegać się o zwrot podatku.

Najlepiej zacząć od kontaktu z właściwym dla miejsca zamieszkania urzędem. Tam dowiesz się więcej o różnych rodzajach podatków, które możesz odzyskać i jak to zrobić. Możesz nawet uzyskać listę numerów kontaktowych do różnych urzędów, które zajmują się tego typu podatkami. Dodatkowo można znaleźć formularze, które trzeba będzie wypełnić.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *