Jak odzyskać zapach i smak po przeziębieniu

Jak odzyskać zapach i smak po przeziębieniu

Niezależnie od tego, czy cierpisz z powodu zwykłego przeziębienia, szalejącej infekcji zatok, czy ciężkiego przypadku zatrucia pokarmowego, jest jedna rzecz, którą możesz zrobić, aby odzyskać zmysł zapachu i smaku. Istnieje kilka prostych sztuczek, które pomogą Ci to zrobić i nie musi to być trudne ani wymagać zbyt wiele wysiłku.

Płukanki do nosa

Stosowanie płukanek do nosa może pomóc Ci odzyskać węch i smak po przeziębieniu. Proces ten jest prosty. Wymaga przechylenia głowy na jedną stronę i wyciśnięcia roztworu do górnego nozdrza. Może być również stosowany jako leczenie infekcji zatok. Ułatwi to również oddychanie.

Dla wygody można zakupić wstępnie odmierzone pakiety do płukania zatok. Pakiety te zawierają sterylny roztwór z wodorowęglanu sodu i chlorku sodu. Mają one również zrównoważone pH. Najlepszym sposobem płukania nosa jest użycie specjalnej butelki do płukania, która kieruje roztwór do każdego nozdrza.

Możesz również użyć nebulizatora do nosa, aby złagodzić przekrwienie i zmniejszyć nagromadzenie śluzu. Można kupić nebulizator do nosa do użytku domowego lub poprosić lekarza o receptę. Nebulizator do nosa może być używany przez dzieci i dorosłych.

Można również spróbować sprayu do nosa, który można kupić w większości aptek. Możesz również użyć kropli soli fizjologicznej, która jest często używana przez niemowlęta i maluchy. Możesz nawet dodać miejscowy steryd do roztworu soli.

Inną metodą na drenaż zatok jest użycie neti pot. Neti pot to małe urządzenie, które ma wylewkę, którą umieszcza się w górnym nozdrzu. Następnie należy odchylić głowę do tyłu i wlać roztwór soli do górnego nozdrza. Roztwór ten następnie spływa przez dolne nozdrze. Po wypłukaniu można pozostawić urządzenie otwarte do wyschnięcia na powietrzu. Należy zmieniać nozdrza raz w tygodniu.

Można również stosować donosowe leki obkurczające i przeciwhistaminowe. Leki te mogą pomóc w zatkaniu nosa i są często przepisywane na kaszel. Mogą one również pomóc w odczuwaniu zapachu, choć efekt ten może być tymczasowy. Są one dostępne w postaci kropli, tabletek i sprayów.

Można skontaktować się z laryngologiem (otolaryngologiem) w celu postawienia diagnozy. Ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli utrata węchu utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni. Dobrym pomysłem jest również rozpoczęcie treningu węchu, który jest procesem uczenia się myślenia o zapachach i wąchania silnych zapachów każdego dnia.

Olfactory retraining

Podczas przeziębienia możesz stracić zmysł węchu, a olfactory retraining może pomóc Ci go odzyskać. Trening węchu to metoda odzyskiwania zmysłu węchu, która polega na wąchaniu znanych zapachów z coraz większą koncentracją. Możesz również rozważyć nawadnianie nosa, aby rozwiązać problem zapalenia.

Zmysł węchu jest kontrolowany przez nabłonek węchowy, czyli tkankę w nosie, która zawiera komórki receptorów węchowych. Komórki te przekazują informacje o zapachach do ośrodkowego układu nerwowego.

Kiedy nabłonek węchowy zostaje uszkodzony, zaburza równowagę chemiczną cebulki węchowej. Może to nastąpić po urazie głowy lub infekcji wirusowej. Wirus przemieszcza się w górę do cebulki węchowej i powoduje zakłócenia w ścieżkach neuronowych.

Ścieżki węchowe w mózgu są zaprojektowane tak, aby reagować na różne zapachy. Jednak uszkodzenie tych dróg może powodować fantomię, zaburzenie, w którym osoba nie może zidentyfikować pewnych zapachów. Ścieżki węchowe nie są w pełni naprawione do czasu, gdy osoba odzyskuje zmysł węchu.

Na szczęście badania wykazały, że osoby, które straciły zmysł węchu, mogą go odzyskać. Głównym czynnikiem, który decyduje o tym, czy odzyskasz zmysł węchu, czy nie, jest to, jak dobrze ćwiczysz. Ważne jest również, aby upewnić się, że nie masz żadnych innych warunków zdrowotnych, które mogą być przyczyną utraty węchu.

Możesz chcieć przyjmować dużą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3 podczas odzyskiwania. Te suplementy mogą poprawić proces odzyskiwania. Możesz również użyć sterydów do nosa, aby zmniejszyć obrzęk. Te zabiegi są niskiego ryzyka i skuteczne w około 10 do 25 procent pacjentów.

Można również poprawić swój zmysł węchu, łącząc trening węchu z doustnymi kortykosteroidami. Leki te są stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego i mogą pomóc organizmowi przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie.

Kiedy rozpoczniesz trening węchowy, będziesz musiał zobowiązać się do dwóch sesji dziennie przez co najmniej cztery miesiące. Następnie powinieneś zmieniać zapachy, których używasz co dwanaście tygodni.

Gdy ćwiczysz retraining węchowy, upewnij się, że prowadzisz dziennik, aby śledzić swoje postępy. Powinieneś kontynuować przekwalifikowanie węchu, aż będziesz w stanie zidentyfikować wszystkie zapachy, które pierwotnie straciłeś.

Zabiegi na przewlekłe zapalenie zatok

Pozbycie się przewlekłego zapalenia zatok może pomóc Ci odzyskać zapach i smak z ust. Objawy te mogą być spowodowane przez wiele czynników. Jeśli doświadczasz przewlekłego zapalenia zatok, powinieneś porozmawiać z lekarzem o możliwościach leczenia. Mogą one obejmować antybiotyki, leki lub operację.

Alergie mogą również powodować stan zapalny nosa. Twój lekarz może wykonać testy alergiczne, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną zapalenia. Następnie może przepisać leki, które zmniejszą reakcję Twojego organizmu na alergeny. W niektórych przypadkach, seria zastrzyków alergicznych może zapewnić trwałe złagodzenie objawów.

Nebulizator do nosa może być używany do łagodzenia zatorów w nosie. Dostarcza on niskoobjętościową, silnie skoncentrowaną mgiełkę donosowo. Może to również pomóc w zmniejszeniu obrzęku zatok.

Niektórzy ludzie używają również sprayów do nosa z kortykosteroidami, aby pomóc w zapaleniu. Te spraye działają również w celu zmniejszenia polipów nosa. Należy jednak unikać stosowania tych sprayów przez długi okres czasu. Jeśli używasz ich zbyt długo, możesz spowodować pogorszenie stanu zatok.

Kiedy Twoje zatoki są w stanie zapalnym, zatrzymują kurz i zarazki. To powoduje gromadzenie się śluzu i uniemożliwia normalny drenaż. Aby odprowadzić śluz, możesz użyć roztworu soli fizjologicznej. Alternatywnie, można wziąć gorący prysznic.

Można również spróbować nawilżacza. Nawilżacz może dostarczyć wilgoci do Twoich zatok. Należy upewnić się, że para jest skierowana na twarz. Możesz również wziąć ciepły kompres.

Jeśli zapalenie zatok jest związane z infekcją, być może będziesz musiał zaszczepić się przeciwko grypie. Możesz również stosować antybiotyki lub doustne sterydy, aby pomóc kontrolować stan zapalny. Twój lekarz może również zalecić operację otwarcia zatok. Procedura ta może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Odchylona przegroda może blokować zatoki. Aby to naprawić, lekarz chirurgicznie wyprostuje ścianę między nozdrzami. Operacja ta jest zazwyczaj wykonywana przez otolaryngologa. Zazwyczaj operacja może być wykonana tego samego dnia, co diagnoza.

COVID-19 objawy

Przebycie przeziębienia, grypy lub infekcji zatok może prowadzić do utraty węchu i smaku. Mogą one być tymczasowe lub trwałe. Jednak objawy powinny ustąpić po kilku tygodniach. Jeśli tak się nie stanie, warto skontaktować się z lekarzem. Pracownik służby zdrowia może ocenić stan pacjenta i wykonać test na obecność COVID-19, który jest chorobą wirusową powodującą zaburzenia zmysłu węchu.

COVID-19 jest wywoływany przez wirusa zwanego SARS-CoV-2, który, jak stwierdzono, przemieszcza się wzdłuż nerwów, uszkadzając cebulkę węchową, która jest częścią wyściółki nosa. W takim przypadku nerw węchowy nie może przesyłać informacji o zapachu do mózgu. Mózg otrzymuje wtedy fałszywą wiadomość o zapachu, a Ty tracisz zdolność do odczuwania zapachów.

Niektórzy ludzie mogą doświadczać utraty węchu przez wiele miesięcy po przeziębieniu. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Uważa się, że jest to związane z błędnym okablowaniem neuronów węchowych w mózgu. Niektórzy ludzie odzyskują węch w ciągu kilku tygodni, podczas gdy innym odzyskanie go może zająć rok lub więcej.

Osoby zaszczepione na COVID-19 mają zazwyczaj mniej problemów z węchem. Badania pokazują, że około 50% osób, które zarażą się wirusem, jest w stanie odzyskać zmysł węchu w ciągu dwóch do trzech miesięcy.

Wiele osób zgłasza, że doświadcza utraty smaku, ale nie wie, czy jest to związane z COVID-19. Może to utrudniać diagnozowanie tego stanu. Jeśli masz utratę smaku, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Mogą oni zalecić badania i strategie testowania.

Możesz pomóc złagodzić przekrwienie, stosując aerozol do nosa lub płucząc przewody nosowe ciepłą wodą. Możesz również stosować leki przeciwhistaminowe i przeciwkaszlowe. Pomagają one zmniejszyć stan zapalny i nagromadzenie śluzu.

Osoby dotknięte chorobą odkryły, że trening węchowy, czyli powtarzana ekspozycja na zapachy, poprawiła ich zmysł węchu. Niektórzy pacjenci odzyskali nawet zmysł smaku w ciągu kilku tygodni. Jest to najlepsza metoda leczenia parosmii.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *